title: "Mitutoyo 513-404-10T Dial Test Indicator Horizontal Type 4/8mm Stem"
brand: "mitutoyo"
price: "₹ 29684"
in_stock: true
category: "Mitutoyo"
store_origin: IN
region: India
---
**Brand:** mitutoyo
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🛠️ Measure Like a Pro, Every Time!
## Quick Answers
- **What is this?** Mitutoyo 513-404-10T Dial Test Indicator Horizontal Type 4/8mm Stem by mitutoyo
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- mitutoyo enthusiasts
## Why This Product
- Trusted mitutoyo brand quality
## Description
This is a dial test indicator (lever type) set which offers you the following benefits
## Features
- Drastically enhanced durability, sensitivity and visibility
- Glare-free flat crystal face allows easy reading of graduations. Accuracy: 8 µm/ graduation: 0, 01 mm/ calibrated: false/ dial reading: 0-40-1
- Multi-layer coatings on the crystal
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B079H8YZSM |
| Batteries Required? | No |
| Batteries included? | No |
| Best Sellers Rank | 54,311 in Business, Industry & Science ( See Top 100 in Business, Industry & Science ) 40 in Dial Callipers |
| Colour | Yellow |
| Customer Reviews | 4.8 4.8 out of 5 stars (37) |
| Date First Available | 31 Jan. 2018 |
| Display style | Dial |
| Item Package Quantity | 1 |
| Item Weight | 50 g |
| Item model number | 513-404-10T |
| Manufacturer | Mitutoyo |
| Material | PE_(Polyethylene) |
| Measurement Accuracy | 3 μm |
| Measurement System | Metric |
| Part number | 513-404-10T |
| Product Dimensions | 13.97 x 10.16 x 5.08 cm; 50 g |
## Images
## Frequently Bought Together
- Mitutoyo 513-404-10T DIAL TI, Full, STD .8 mm, 3 μm Accuracy, 0.01 mm, Yellow
- Noga PH2040 Fine Adjust Magnetic Base 7.28" x 8"-180 Lbs Hold
- Mitutoyo 2046S, 0.01mm X 10mm Dial Indicator, 0-100, Lug Back, Series 2, 8mm Stem