title: "KFR4-33GWH"
brand: "kraus"
price: "₹ 170673"
in_stock: true
category: "Kraus"
url: https://www.desertcart.in/products/248445371-kfr4-33gwh
store_origin: IN
region: India
---
# 33" x 18" spacious dimensions Reversible apron design Heavy-duty fireclay durability KFR4-33GWH
**Brand:** kraus
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🔥 Elevate your kitchen game with timeless Italian craftsmanship!
## Quick Answers
- **What is this?** KFR4-33GWH by kraus
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- kraus enthusiasts
## Why This Product
- Trusted kraus brand quality
## Key Features
- • **Spacious & Functional:** Generous 33" x 18" single bowl with slim walls and rounded corners maximizes usable space for your largest cookware and prevents water pooling.
## Overview
## Description
Handcrafted in Italy – the source of the world’s finest fireclay – the Turino Series exemplifies a stunning union of timeless design and modern functionality. This versatile farmhouse workstation sink features an integrated ledge that supports sliding accessories to streamline your workflow from meal-prep to clean-up. The sink comes with a heavy-duty cutting board so you can work right over the sink without taking up counter space. Featuring a beautifully pronounced apron front, the smart reversible design allows you to choose between a traditionally-inspired apron with decorative grooves, or a sleeker flat apron for more modern kitchens. Compression-molded from fine fireclay, Turino sinks are incredibly strong and impervious to impact and thermal shock. Kiln-fired at 2300F, an extra-thick coating of enamel glaze creates a resilient high-gloss surface with unmatched resistance to scratches and stains. The ultra-fine material structure allows for a perfectly even application of glaze, resulting in a superior sink that is not susceptible to cracking or crazing. The glossy ultra-smooth surface resists stuck-on food and wipes clean with minimal effort. Color-stable material will not yellow or discolor over time. Designed with slim walls and tightly rounded corners, the large single bowl maximizes usable workspace in the sink to easily accommodate your biggest cookware. The gently sloped bottom is engineered to prevent water from pooling in the sink.
## Features
- FireClay
- OUTER SINK DIMENSIONS: 33” L x 18 1/8” W x 10” D – BOWL DIMENSIONS: 32 1/4” L x 15 7/8” W x 9” D – Minimum Cabinet Size: 33”
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B07ZPCN549 |
| Best Sellers Rank | #75,544 in Tools & Home Improvement ( See Top 100 in Tools & Home Improvement ) #108 in Single Bowl Kitchen Sinks |