title: "FOREVERBOLT FBSCAPS38162P10 Socket Head Cap Screw, 3/8\"-16 X 2\" Long, 18-8 Stainless Steel, Finish NL-19, PK 10"
brand: "foreverbolt"
price: "₹ 3856"
in_stock: true
category: "Misc."
store_origin: IN
region: India
---
# FOREVERBOLT FBSCAPS38162P10 Socket Head Cap Screw, 3/8"-16 X 2" Long, 18-8 Stainless Steel, Finish NL-19, PK 10
**Brand:** foreverbolt
**Availability:** ✅ In Stock
## Quick Answers
- **What is this?** FOREVERBOLT FBSCAPS38162P10 Socket Head Cap Screw, 3/8"-16 X 2" Long, 18-8 Stainless Steel, Finish NL-19, PK 10 by foreverbolt
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- foreverbolt enthusiasts
## Why This Product
- Trusted foreverbolt brand quality
## Description
Socket head cap screw head Type: standard, 18-8 stainless steel, treatment: nl-19(r)(r) thread size 13 drive Type: hex socket, drive size: 3/8", thread Type: Coarse thread style fully, thread direction; right hand, Length under head 1-1/2 inch thread Length 1-1/2", head height 1/2", thread dia. 1/2", Temp. -65 Degrees to 300 Degrees F Rockwell hardness B80 to C32. Tensile strength 80,000 psi meets/exceeds ANSI/ASME B18.3 dia./thread size 1/2-13
## Features
- The product is a socket head cap screw, 18-8 SS, 3/8-16 3/8in, 2 inch