brand: "vevor"
price: "₹ 28579"
in_stock: true
reviews_count: 7
url: https://www.desertcart.in/products/490473068-vevor-linear-rail-2-set-sbr20-800mm-2-pcs-linear
store_origin: IN
region: India
---
# 800mm precision length 4 smooth ball bearing blocks 1370N static load capacity VEVOR Linear Rail, 2 Set SBR20-800mm, 2 PCS Linear Rail Guide and 4 PCS SBR20UU Bearing Block Linear Slide Guide, for Automated Machines and Equipments
**Brand:** vevor
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> ⚙️ Glide into precision and power your projects like a pro!
## Quick Answers
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- vevor enthusiasts
## Why This Product
- Trusted vevor brand quality
## Key Features
- • **Precision Engineered Linear Motion:** 800mm SBR20 rails with ABEC 3 bearings ensure ultra-smooth, accurate sliding for high-stakes automation.
## Overview
The VEVOR Linear Rail Set features two 800mm SBR20 carbon steel rails with chrome plating and four aluminum SBR20UU ball bearing slide blocks. Designed for high precision and heavy loads up to 1370N static per block, it offers smooth, low-noise linear motion ideal for automated machinery and DIY equipment like CNCs and 3D printers.
## Description
## Features
- SBR Linear Guide Rail Set: SBR20-800 mm Linear motion guide rail includes 2 x 31.5 in/800 mm length SBR20 guide rails and 4 x SBR20UU slide blocks. Dynamic Load Per Block: 882 N, Static Load Per Block: 1370 N.
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B0BLSCNLLC |
| Batteries Required? | No |
| Best Sellers Rank | 83,644 in Business, Industry & Science ( See Top 100 in Business, Industry & Science ) 119 in Linear Motion Guides |
| Colour | silver white |
| Customer Reviews | 4.2 4.2 out of 5 stars (63) |
| Date First Available | 10 Nov. 2022 |
| Included components | 4 x SBR20UU Sliding Blocks |
| Item Package Quantity | 1 |
| Item Weight | 5.9 kg |
| Item model number | SBR20800MM |
| Item thickness | 20 Millimetres |
| Manufacturer | VEVOR |
| Material | High Carbon Steel |
| Part number | SBR20800MM |
| Product Dimensions | 80 x 9 x 3.63 cm; 5.9 kg |
| Size | 800 mm |
| Specification met | SBR20 |
| Style | SBR20 |
## Product Details
- **Bearing number:** SBR20UU
- **Item dimensions L x W x H:** 82 x 15 x 8.1 centimetres
- **Item weight:** 13 Pounds
## Images
## Customer Reviews
### ⭐⭐⭐⭐ Massive HEAVY DUTY
*by S***D on 1 February 2025*
### ⭐ Don't waste your time and money
*by S***R on 1 November 2025*
### ⭐⭐⭐⭐ Review
*by A***L on 10 July 2025*
It is perfect
## Frequently Bought Together
- Shaft Collar for SBR20 Linear Rail Stop, 20mm Bore 40mm OD 12mm Thickness Aluminum Alloy Anodized Clamp-On with M5 Set Screw, Locking Collars for CNC and Linear Motion Systems
- SimbaLux Acrylic Sheet Clear Cast Plexiglass 12” x 12” Square Panel 3/8” Thick (10mm) Transparent Plastic Plexi Glass Board with Protective Paper for Signs, DIY Display Projects, Craft, Easy to Cut