The DS18 SXE-1200.4/BK is a high-performance, full-range Class A/B 4-channel car amplifier delivering up to 1200W peak power. Featuring a fully variable crossover, adjustable gain, and robust protection systems, it offers customizable, crystal-clear audio in a compact design perfect for any vehicle. Engineered for audiophiles seeking superior sound quality and reliability on the road.
| ASIN | B0BMSJ4WSR |
| Best Sellers Rank | #55,426 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #13 in Car Audio & Video Stereo Amplifiers |
| Brand Name | DS18 |
| Customer Reviews | 4.4 4.4 out of 5 stars (581) |
| Item Dimensions | 25.4 x 30.5 x 22.9 centimeters |
| Manufacturer | DS18 |
| Material Type | Aluminum |
| Model | SXE1200.4/BK |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Channels | 4 |
| Operating Temperature | 80 Degrees Celsius |
| Output Power | 400 Watts |
| Part Number | SXE-1200.4/BK |
| Specification Met | FCC |
| UPC | 810097261211 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Voltage | 12 Volts |
F**L
ุงุตุจุญ ูุงูุนู ู
R**E
Exactly what my son wanted for his birthday! Great product and exact description.
C**G
Well made, pumps out more power than I needed, but Clean, Crisp Sound, highly recommend
C**B
F**!
Very good! No problem setting up. Plenty of level to drive speakers and an 8 in Sub!