title: "PLASTICPRO100 Count Disposable 7 Inch White Plastic Plates"
price: "₹ 3317"
---
# PLASTICPRO100 Count Disposable 7 Inch White Plastic Plates
**Availability:** ✅ In Stock
## Quick Answers
- **What is this?** PLASTICPRO100 Count Disposable 7 Inch White Plastic Plates
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- Customers looking for quality international products
## Description
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B08CY7792G |
| Best Sellers Rank | #5,677 in Health & Household ( See Top 100 in Health & Household ) #93 in Disposable Plates |
| Brand | PLASTICPRO |
| Color | White |
| Customer Reviews | 4.4 4.4 out of 5 stars (6,827) |
| Date First Available | July 14, 2020 |
| Finish Type | Glossy |
| Is Dishwasher Safe | No |
| Is Microwaveable | No |
| Item Weight | 1.12 pounds |
| Manufacturer | Plasticpro |
| Material | Plastic |
| Number of Pieces | 100 |
| Package Dimensions | 7.48 x 7.4 x 3.94 inches |
| Pattern | Solid |
| Product Care Instructions | Hand Wash Only |
| Product Name | dessert plate |
| Recommended Uses For Product | Appetizer |
| Shape | Round |
| Size | 7 inch Plates |