price: "₹ 10780"
## Best For
- Customers looking for quality international products
## Description
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B0CPY3M3M5 |
| Auto Part Position | Rear |
| Automotive Fit Type | Universal Fit |
| Best Sellers Rank | #96,196 in Automotive ( See Top 100 in Automotive ) #244 in Automotive Emergency Strobe Lights |
| Brand Name | LUMENIX |
| Color | White Red |
| Compatible with Vehicle Type | EMS, Pickups, RV, SUVs, Tow, Tractor, Trailer, Truck, Van |
| Connectivity Technology | Bluetooth |
| Customer Reviews | 4.1 4.1 out of 5 stars (151) |
| Fit Type | Universal Fit |
| Form Factor | Strip |
| Includes Remote? | No |
| Item Weight | 0.57 Kilograms |
| Light Source Type | LED |
| Manufacturer | LUMENIX |
| Manufacturer Part Number | LMRBSL-G2-49IN-WR |
| Material Type | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Number of Pieces | 1 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Voltage | 3 Volts |
| Water Resistance Level | Waterproof |
## Product Details
- **Auto Part Position:** Rear
- **Brand:** LUMENIX
- **Color:** White Red
- **Fit Type:** Universal Fit
- **Form Factor:** Strip
- **Light Source Type:** LED
- **Material:** Polyvinyl Chloride (PVC)
- **Vehicle Service Type:** EMS, Pickups, RV, SUVs, Tow, Tractor, Trailer, Truck, Van
- **Voltage:** 3 Volts
## Images
## Frequently Bought Together
- LUMENIX 49" Inch Strobe Light Strips, Back Window | Tailgate White Red Warning Emergency Flashing Firefighter Double Row LED Strip Flexible Lights Bar w/Controller for Fire Trucks POV Vehicles - 1PC